ESMAU’L-HÜSNA DERSLERİ

وَلِلّهِ الأَسْمَاء الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُواْ الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَآئِهِ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ

En güzel isimler Allah’ındır; siz Ona bu isimlerle dua edin. Onun isimleri hakkında doğru yoldan ayrılanları ise bırakın. Onlar yaptıklarının karşılığını göreceklerdir. (A’raf 7/180)

İnsanoğlunun en öncelikli sorumluluğu, herşeyi yoktan var eden yaratıcıya inanmasıdır.

İnanmak için bilmek ve tanımak gerekmektedir. Ancak o zaman nasıl bir ilaha inanacağımızı doğru bir şekilde öğrenmiş oluruz.

Yaratıcımızı tanımak istediğimizde öncelikli olarak Kur’an bize rehberlik eder. Allah, bize gönderdiği kitabında kendisinden bahseder. Ayetlerde kendisinin; semi’, basir, aziz, züntikam olduğunu bildirir.

Allah’ın kimi sıfatlarını da Hz. Peygamber’in (s.a.) dilinden öğreniriz. Zira Allah Resûlü (s.a.): “Allah’dan en çok sakınanınız ve Onu en iyi tanıyanınız benim” buyurmuştur.

Bodrumi Camii’nde 2013-2014 yılında 35 bölümlük Esmau’l-hüsna dersinde Allah’ı sıfatları üzerinden tanımaya çalıştık. Her derste Rabbimizin 3 esmasını anlamaya gayret ettik. Çarşamba akşamları gerçekleştirilen derslere cemaatimiz ve meraklıları katıldı.